Cholestaza ciężarnych
Jakie są objawy cholestazy?

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych zazwyczaj pojawia się w III trymestrze ciąży. Jest to choroba związana z zaburzeniem czynności wątroby. Pierwszym objawem jest uporczywy świąd skóry zwłaszcza w godzinach wieczornych, często obejmuje wewnętrzne powierzchnie dłoni  i podeszwowe powierzchnie stóp. Mogą również wystąpić tak zwane stolce tłuszczowe( masywne , obfite stolce o połyskliwej, tłustej powierzchni) .Objawy choroby ustepują 2-3 tygodnie po porodzie. Oprócz objawów widocznych również rozpoznanie ustala się na podstawie badań z krwi. Podwyższone są wartości kwasów zółciowych oraz aminotransferaz.Etiologia danej jednostki jest wieloczynnikowa:

Dane z wielu badań naukowych wskazują na rolę hormonów płciowych w etiopatogenezie cholestazy. Fakt ten potwierdza częstrze występowanie choroby w ciążach mnogich, podczas  terapii doustnymi lekami  antykoncepcyjnymi oraz wystąpienie choroby    
w III trymestrze podczas, gdy stężenie estrogenu i progesteronu jest najwyższe.
Również czynniki żywieniowe mogą spowodować wystąpienie cholestazy  ciężarnych takie jak: niedobór selenu lub nadmiar kwasu erukowego. Selen występuje w takich produktach jak: mięso, ryby,owoce morza, czosnek, suche nasiona roślin strączkowych. Kwas erukowy natomiast znajduje się w gorczycy i rzepaku, w oleju rzepakowym zawartość kwasu erukowego może wynosić nawet 40-50%.


I co dalej?

Ciężarna z rozpoznaną chorobą powinna  być hospitalizowana i poddana leczeniu ze względu na to,że choroba ta:

- zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego
- zwieksza ryzyko niedotlenienia płodu, a czasami śmierci wewnątrzmacicznej
Wyniki badań wskazują na to,że kwasy żółciowe gromadzą się u płodu i tym samym mogą nasilać ryzyko dla dziecka. Ryzyko działań nieporządanych rośnie wraz ze wzrostem stężenia kwasów żółciowych we kwi.

Pacjentka podczas hospitalizacji powinna przebywać w pozycji leżącej, ponieważ taka pozycja powoduje najlepszy przepływ krwi przez wątrobę. Dieta powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, również należy unikać stresu. W szpitalu są wykonywane regularne badania krwi, badania KTG oraz USG.

Poród po ukończonym 37 tygodniu

Cholestaza ciążowa sama w w sobie nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Poród indukuje się  po ukończonym 37 tygodniu, zmnniejsza to ryzyko powikłań. Porody z cholestazą są zazwyczaj szybsze :).

A teraz UWAGA , jeżeli swędzi skóra bez paniki! Nie każdy świąd oznacza cholestazę. Poprostu warto obserwować objawy i czas trwania. Skóra sama w sobie swędzi, gdy powstają też rozstępy.

Komentarze

 1. I teraz nasuwa mi się tylko jedno pytanie, czy zachoruje na to każda kobieta w ciąży? Przede mną jeszcze długa droga do posiadania dziecka, jednak wolałabym wiedzieć czego się spodziewać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cholestaza dotyczy zaledwie 4% przyszłych mam w Polsce ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem na tyle młoda, że jakoś nie wiedziałam o takiej dolegliwości, no i dobrze, że dotyka tylko tak mała grupę osób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie z powodu cholestazy wylądowałam w szpitalu pod koniec mojej drugiej ciąży. Wszystko na szczęście skończyło się dobrze :). I rzeczywiście: jedynym objawem było bardzo, bardzo uporczywe swędzenie skóry. Na wszelki wypadek lepiej go nie lekceważyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wszystko skończyło się dobrze😊

   Usuń
 5. Nie słyszałam o czyms takim, może dla tego że jestem młoda. Dobrze wiedzieć o istnieniu czegos takiego Www.mysterious-natalia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie słyszałam o cholestazie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe informacje. Nie słyszałam o tej chorobie, może dlatego, że nie wgłębiałam się w tajniki ciąży, bo jak narazie, mnie to nie dotyczy, ale lubię napływ nowych informacji z branży medycznej. Szczególnie te informacje przydatne są dla kobiet, które mają przed sobą pierwszy poród.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz