Naturalne metody planowania rodziny do celów antykoncepcyjnych
Celem antykoncepcji jest zapobieganie ciąży z różnych powodów między innymi :


 • zdrowotnych 
 • ekonomicznych 
 • wiekowych
 • genetycznych
 • światopoglądowych
Naturalne metody antykoncepcji to zapobieganie ciąży przez abstynencję seksualną w czasie dni płodnych. Istnieje miernik skuteczności metod antykoncepcyjnych, jest to wskaźnik Pearla. Informuje on o liczbie ciąż na 100 par w czasie roku stosowania danej metody. Im niższy jest ten wskaźnik, tym lepsza skuteczność. Np. wskaźnik 5 oznacza ,że 5 par na 100 zaszło w ciążę  stosując ciągle tą samą metodę antykoncepcji.

Takie metody antykoncepcji zalecane są dla:

- kobiet,które nie akceptują innych metod zapobiegania ciąży z rożnych względów
- kobiet, które zaakceptują ciąże, gdyby do tego doszło
- kobiet u których występują przeciwskazania do stosowania innych metod antykoncepcji

Metoda kalendarzowa


Aby ocenić dni płodne kobieta powinna wiedzieć jak długo trwał jej najkrótszy cykl i najdłuższy. Aby ustalić pierwszy dzień okresu płodnego należy od najkrótszego cyklu odjąć 20 . Np jeżeli najkrótszy cykl trwał 25 dni, to odejmujemy 20 i wychodzi na to,że 5 dnia po miesiączce mamy już pierwszy dzień płodny. Aby wiedzieć który to ostatni dzień płodny, należy od najdłuższego cyklu odjąć 11. Załóżmy cykl trwał 32 dni odejmując 11 mamy 21, czyli 21 dzień cyklu jest ostatnim dniem płodnym. Wskaźnik Pearla wynosi od 20 do 24.

Metoda termiczna


Polega na codziennym pomiarze temperatury rano tuż  po przebudzeniu w ustach lub pochwie. Po owulacji w drugiej połowie cyklu temperatura ciała wzrasta o około 0,4 °C.
Czwartego dnia od wystąpienia podwyższonej temperatury zaczyna się okres dni niepłodnych. Okres abstynencji seksualnej powinien trwać 8 dni. 
Wskaźnik Perla wynosi 1-2.

Metoda obserwacji śluzu


Polega na codziennej obserwacji śluzu szyjowego. Każdego dnia trzeba ocenić ilość, lepkość ,połysk, przezroczystość i ciągliwość śluzu. Owulacja występuje podczas, gdy śluz jest obfity, przejrzysty i ciągliwy( jak kurze białko). Okres abstynencji powinien trwać 4 dni przed owulacją i tyle samo po owulacji. Wskaźnik Pearla waha się od 1 do 12.

Obserwujcie swoje ciało, naprawdę warto!Komentarze

 1. Fajny wpis! Dowiedziałam się mnóstwa rzeczy! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zapominajmy że kazda metoda jest mylna. Ja np jestem owocem kalendarzowej antykoncepcji a moja siostra kalendarzowej i termicznej... 👍👍👍 no nie udalo sie...
  Sama zazywalam antykoncepcji hormonalnej i bez problemu po odstawieniu moglam zajsc w ciaze.. w kalendarzyki nie wierze a sexu odmawiac sobie nie mam zamiaru... nawet z uwagi na nie tylko zaspokojenie swoich potrzeb, ale rozladowanie stresu i przyjemnosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście zgadzam się, jednak przed stosowaniem naturalnej metody antykoncepcji kobieta powinna znać swój cykl, obserwować go i notować co najmniej przez rok czasu. Każda zmiana cyklu może zwiększać szansę na ciążę.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Ale jesteś madra dziewczyną super !

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wiele się dowiedziałam z Twojego postu, naprawdę :-) wszystko jasno i prosto wytłumaczone :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz