Kangurowanie
Każdy wie,że człowiek potrzebuje ciepła, dotyku i przytulenia.  Dotyk jest jednym ze zmysłów , który rozwija się już  w życiu płodowym. W wielu krajach przeprowadzane były badania w celu ustalenia wpływu dotyku na rozwój noworodków, na relacje interpersonalne ludzi dorosłych i  w wieku podeszłym. W naszej skórze znajdują się zakończenia nerwowe, które odbierają uczucie dotyku, ucisku, gorąca oraz ciepła. Liczba tych receptorów różni się w zależności od okolicy ciała. Najwięcej jest ich na języku, wargach , opuszkach palćow brodawkach sutkowych i narządach płciowych.Dotyk w życiu prenatalnym

Zmysł dotyku rozwija się najwcześniej , już około 7-8 tygodnia ciąży pojawia się wrażliwość na dotyk w okolicy ust oraz nosa. Wrażliwość dotykowa twarzy kształtuje się około 10 tygodnia ciąży. W 12 tygodniu na dotyk reagują już kończyny , a od 14 tygodnia całe ciało.
Dotyk ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na rozwój psychofizyczny dziecka. 
Pierwszy bezpośredni dotyk dziecka ma miejsce tuż po urodzeniu. Wcześniej było tak, że po porodzie tylko matka dotykała urodzone przez nią dziecko, dzisiaj dzięki porodom rodzinnym równiez może to czynić ojciec albo inna osoba towarzycą kobiecie. 
Poród dla dziecka jest wydarzeniem stresującym, dlatego należy zapewnić bezpośredni kontakt matki z dzieckiem    ,, skóra do skory" lub ,, kangurowanie". Kontakt taki eliminuje stres i uspokaja bobasa.

Jak wygląda kangurowanie?

Okryte kocykiem z zewnątrz dziecko układa się na klatce piersiowej matki lub innej bliskiej osoby. Noworodek w trakcie kangurowania słyszy  bicie serca oraz ciepło. Wszystko to powoduje,że noworodek czuje się jak w łonie matki, czuje się bezpiecznie i uspokaja się.

Kontakt ,,skóra do skóry" powinien obdyć się zaraz po porodzie i powienien trwać 2 godziny. Po tym czasie można zwarzyć i  zmierzyć noworodka.
Gdy występują komplikację po porodzie po stronie matki , kangurowanie dziecka może przejąć inna, bliska osoba. Kiedy mama zostanie przekazana na oddział położniczy, kangurowanie może trwać  wiele godzin dziennie.

Korzyści płynące dla noworodka z kangurowania

- noworodek czuje się bezpiecznie po porodzie, redukcja stresu
- szybszy przyrost masy ciała
- ułatwienie zasypiania, a przez to wypoczynek
- synchronizacja ciepła dla dziecka i matki ( gdy temperatura dziecka spada, to u matki   wzrasta i odwrotnie)
- skóra dziecka jest kolonizowana florą fizjologiczną ze skóry matki
- szybszy i łatwiejszy dostęp do naturalnego pokarmu-  mleko matki
- szybsze nabycie umiejętności ssania piersi
- budowanie prawidłowych relacji między matką i dzieckiem

Korzyści z kangurowania dla matki i ojca

- pierwszy kontakt z dzieckiem jest nagrodą za trud porodu
- pozwala na redukcję stresu związanego z porodem
- wspiera kompetencje rodziców, a szczególnie przy pierwszym dziecku
- matki, które wcześniej zamierzały porzucić dziecko, częściej rezygnują z tego zamiaru
- tworzy się i rozwija więź emocjonalna między matką a dzieckiem
- szybsze obkurczanie macicy i zmniejszenie krwawienia
 - ojciec czuje się potrzebny
 - tworzy się głęboka więź ze swoim dzieckiem
 - odciąża swoją  partnerkę

A czy Wy kangurowaliście swoje bobasy? Chętnie poznam wasze historie.

Komentarze

 1. Tak, cudowne uczucie i niezwykle ważny moment. Wspominam to pięknie, choc może wtedy byłam jeszcze w szoku, ze dzidziuś jest już z nami... Bardzo przyjemny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja już nie mogę się doczekać kiedy w końcu będziemy się z moim synkiem Kangurkować. ;) mąż tak samo. a to już za kilka dni ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja niedługo będę kangurować jestem już na wylocie ;p dodatkowo już kupiłam chustę tylko muszę się ją nauczyć wiązać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wspominam swój poród i narodziny synka to łzy same napływają do oczu...najpiękniejsze chwile w całym życiu <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam tego zjawiska doświadczyłem :) Jak sobie o tym przypomnę, jestem mega szczęśliwy! Miałem tą możliwość, że mogłem mieć syna przy sobie zaraz po porodzie przez dłuższą chwilę - szczerze? Nie wiem czy przytrafiło mi się coś w życiu wspanialszego!

  Pozdrawiam TataByc.Com

  Ps. Dodaj możliwość komentowania dla URL

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny wpis. Przypominają mi sie te cudowne chwile.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jejku jaki wzruszający wpis, cudowny :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz