Żylaki kończyn dolnych


Cześć, trochę mnie tutaj statnio nie było,ale wracam z kolejnym postem dla Was :)
Będzie dziś o żylakach kończyn dolnych - o profilaktyce przeciwżylakowej. Dlaczego żylaki, a dlatego,że w krajach uprzemysłowionych wystepują u 20 do 50% osób dorosłych, a ich pojawienie się wzrasta wraz z wiekiem, więc  sporo.
Niestety , gdy już widzimy pod skórą nóg sine wężowate , zakręcone żyły, to na profilaktyke jest trochę za późno, gdyż żylaki zaczynają się tworzyć znacznie wcześniej.


Zanim dojdzie do skręcenia i stwardnienia żył w danym miejscu nastąpią inne zmiany takie jak:

- tępy ból kończyn dolnych i ich obrzęk
- swędzenie skóry powyżej miejsca, w którym występują żylaki
- uczucie ciężkich nóg
- skurcze łydek

Co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju żylaków?

- geny, jeżeli u kogoś w rodzinie występują żylaki, ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta. To iż   ryzyko wzrasta , nie oznacza,że musisz je mieć.
- płeć, no niestety żylaki kończyn dolnych występują 2 razy częście u kobiet , niż u mężczyzn.Ahh ten  nasz progesteron wpływa relaksacyjnie, rozluźniająco na ścianę naczyń żylnych, przez co dochodzi do zaburzeń zastawek w żyłach , a to z kolei doprowadza do zaburzen w odpływie krwi z konczyn dolnych . Zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży albo podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych jeszcze bardziej podwyższają ryzyko wystąpienia żylaków.
- nadwaga, powoduje,że jest wywoływany większy nacisk na żyły kończyn dolnych, przez co muszą one wykonać większą pracę,aby  wysłac krew z powrotem do serca.
- wiek, im człowiek straszy ,tym jego żyły są mniej elastyczne. W wyniku utraty tej elastyczności dochodzi, do zaburzeń funkcji zastwek żylnych i rozwoju żylaków/
- zawód, jeżeli zbyt długo przebywamy  w pozycji stojącej, lub siedzącej krew swobodnie nie przepływa przez żyły kończyn dolnych. Krew ,,zalega" w kończynach.


No i oczywiście jak zapobiegać?

- aktywnośc fizyczna przedewszystkim, chodzenie też usprawnia żyły kończyn dolnych
- należy utrzymywać odpowiednią masę ciała
- unikać chodzenia na obcasach, mogą one nadmiernie obciążać lydki
- po ciężkim dniu pracy , należy unieść nogi powyżej serca. Wystarczy położyc się na podłodze na co najmniej 20 minut z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca( na sofie lub krześle.)

Komentarze