Wpływ alkoholu na organizm

Cześc, w ten spokojny niedzielny wieczór stwierdziłam,że napiszę o tym jak wpływa alkohol na nasz organizm. Pewnie niektórzy z Was mieli szalony weekend z alkoholem, to może jesteście ciekawi co naprawdę powoduje alkohol oprócz dobrej zabawy.


Trochę statystyk

Alkohol jest to najczęstrzy środek psychogenny, jest łatwo dostępny, legalny i w miarę tani.
Średnie spożycie alkoholu przez dorosłą osobę - mieszkańca Europy wynosiło w 2015 roku 11 litrów, a w Polsce w 2009 roku 9,2 litra.  Wśród osób pijących alkohol dominują mężczyźni - 6 razy więcej. Według Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia związane ze spożyciem alkoholu stanowią 10% wszytskich chorób. Efektami działania alkoholu na przewód pokarmowy są: zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba refluksowa, zaburzenia wchłaniania jelitowego, zapalenie błony śluzowej przełyku, powikładnia wątrobowe, nowotwory przewodu pokarmowego, zapalenie trzustki.

Czynniki, które warunkują wpływ alkoholu na przewód pokarmowy

Oczywiście wpływ na układ pokarmowy ma rodzaj alkoholu i zawartości etanolu w napojach alkoholowych, czasu spożywania, płci , palenie papierosów i czynniki genetyczne.

Sposób spożywania napojów alkoholowych

Ważnym elementem jest ilośc wypitego alkoholu w jednostce czasu. Szybkie  spożycie ma większe znaczenie, niż wypicie powolne w dłuższym okresie czasu. Konsumpcja ciepłych napojów wiąże się z wyższym ryzykiem niż  spożywanie schłodzonych napojów.
Osoby, które spożywają alkohol po posiłku zawierającym tłuszcz, białko i węglowodany  wchłanianie przebiega 3 razy wolniej , niż u osób które piją na czczo.


Płeć

Kobiety bardziej są podatne na niekorzystne efekty picia alkoholu.U kobiet jest większe stężenia alkoholu we krwi, nawet jeżeli wypiły tyle, co mężczyzna.

Czynniki genetyczne

Sposób metabolizowania alkoholu jest uwarunkowany dziedzicznie. Czynniki genetyczne odgrywają ważną,ale nie do końca poznaną rolę w rozwoju alkoholowej choroby wątrobowej.Czynniki genetyczne wpływają też na tolerancję alkoholu czyli własnie ta ,, słaba głowa" lub ,, mocna głowa" .Osoby o zwiększonej tolerancji na alkohol są w większym stopniu narażone na jego niekorzystne efekty niż osoby należące do drugiej grupy. Przypuszcza się, że osoby o tzw. słabej głowie spożywają alkohol w ilościach niewystarczają- cych do wywołania istotnych patologii. 

Metabolizm alkoholu

Spożyty alkohol wchłaniany jest  w żołądku i jelicie cienkim w stanie niezmienionym. Następnie dociera do wszystkich tkanek i płynów ustrojowych proporcjonalnie do stężenia we krwi. Mniej niż 10% jest wydalane w stanie niezmienionym z moczem, potem i w wydychanym powietrzu. 


Zapalenie trzustki 

To jednostka chorobowa o niejednorodnej etiologii. Jednak aż 30–40% ostrego zapalenia trzustki i 65–95% przewlekłego zapalenia trzustki jest związane z nadużywaniem alkoholu  Ryzyko rozwoju zapalenia trzustki w przebiegu nadużywania alkoholu zwiększa się wraz ze wzrostem średniej ilości dziennego spożycia alkoholu i czasu jego nadużywania.

Zapalenie wątroby

Ostre alkoholowe zapalenie wątroby pojawia się u około 50% alkoholików w ciągu całego ich życia. Występuje najczęściej w okresie intensywnego  spożycia alkoholu. Stan ten może się nakładać na uszkodzoną uprzednio wątrobę, co znacznie pogarsza rokowanie.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Objawy choroby refleksowej występują codziennie u 5–10% osób w populacjach krajów wysokorozwinię- tych, a raz na tydzień nawet u 20% . Alkohol obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku  powodując tym samym  rozwój i zaostrzenia refluksu żołądkowo-przełykowego.

Nowotwory

Dużo danych pokazuje, iż istnieje związek między intensywną konsumpcją alkoholu a ryzykiem choroby nowotworowej, przy czym szacuje się, że 2–4% wszystkich nowotworów spowodowanych jest  przez alkohol. 

 Myślę,że ważne jest podnoszenie problemu nadużywania alkoholu  i promowanie prozdrowotnego stylu życia w społeczeństwie - tym samym profilaktyki.

Ale bez przesady, raz na jakiś czas napić się można. Nikt nie jest święty :)

Komentarze

  1. wszystko w życiu trzeba brać z umiarem, tak samo jest z alkoholem:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Alkohol tylko okazjonalnie. Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy sięgają po niego na co dzień. Przecież to kac i ból głowy.. kto lubi takie wrażenia? :/

    OdpowiedzUsuń
  3. Do wszystkiego trzeba mieć umiar,ponieważ sporadycznie raz na jakiś czas nie zaszkodzi 🤔😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz