Objawy ciąży




Witam, dziś napiszę o objawach ciąży, ponieważ wiem,że sporo  regularnie współżyjących kobiet,gdy spoźnia się im  miesiączka zaczynają wpisywać w google ,, pierwsze objawy ciąży" ,ale czy są to  prawdziwe informacje? Niezależnie od tego czy mamy w planach dziecko lub nie, warto jest jednak znać objawy bycia  w ciąży.

Pojawiające się objawy w okresie ciąży można podzielić na pewne i prawdopodobne.


Objawy prawdopodobne

Zatrzymanie krwawienia miesiączkowego -  jest to zazwyczaj pierwszy objaw zapłodnienia,zwłaszcza u kobiet zdrowych z prawidłowym i regularnym cyklem.
Czasami może występować delikatne plamienie w okresie kolejnego okresu. Należy pamiętać, że brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę, może to być  objaw np.zaburzenia  hormonalnalnego.
Nudności, ślinotok, wymioty, zgaga -  często pojawiają się w godzinnach porannych. Poranne nudności i wymioty występują mniej więcej od 6 tygodnia i mijają około 14-16 tygodnia.
Częste oddawanie moczu -   jest to spowodowane powiększaniem się macicy oraz tym,że następują zmiany w ukrwieniu miednicy mniejszej. Pojawia się uczucie ucisku nad spojeniem łonowym.
Zaparcia -  pojawiają sie zazwyczaj we wczesnym okresie ciąży i trwają  do końca ciąży. Jest to skutek działania progesteronu, który zwiotcza mięśnie gładkie jelit, zwolniona jest  perystaltyka(motoryka jelit).
Zmęczenie, senność , omdlenia.
Bolesność gruczołów sutkowych-  większość kobiet stwierdza u siebie na początku ciąży około 5-6 tygodnia powiększenie piersi, wzmożoną tkliwość i swiąd brodawek. Jest to spowodowane prawdopodobnie przez działanie estrogenów na przewody wyprowadzające w piersi ,progesteronu na układ wewnątrzwydzielniczy oraz podwyższonym poziomem prolaktyny.
Zmiany w narządach rodnych  -  zasinienie pochwy oraz ścian pochwy , jest to działanie przekrwienia i działania progesteronu.
Zmiany na skórze- mogą wystąpić ciemniejsze przebarwienia na twarzy w okolocach oczu i na policzkach, również zabarwieniu na lekko brązowy może ulec kresa biała biegnąca od od spojenia łonowego do wyrostka mieczykowatego.


Metody pewne

USG  - umożliwia uwidocznienie pęcherzyka ciążowego już w 5 tygodniu ciąży.
Wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą KTG ( kardiotokogram) możliwe już jest w 17-19 tygodniu ciąży.
Ruchy płodu -  możliwe już są do wyczucia około 18 tygodnia ciąży u wieloródki i około 20 u pierwiastki.

A Wy jakie macie/miałyście objawy prawdopodbne ciąży? Chętnie poczytam Wasze komentarze. Może jakaś ciężarna albo już mama czyta moje wpisy 😊

Komentarze

 1. Raczej takich objawów nie miałam i a razie się na to nie zanosi :D
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czasami mam takie objawy przed okresem i weź tu teraz rozróżnij :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Objawy przed miesiączką i w ciąży sa podobne, to fakt :)

   Usuń
 3. Ja miałam bolesność piersi. Po jakimś czasie pojawiły się mdłości i omdlenia, do tego stopnia, że nie mogłam nic zrobić, a w pracy co chwilę musiałam siadać. Czasem czułam się jak na silnym kacu :( Ale warto było to przecierpieć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja miałam pokrzywkę ciążową i wszystko mnie swędziało

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. U mnie pierwszym objawem była bardzo duża senność, której nie mogłam opanować:) Jak mnie dopadła musiałam się od razu położyć i spać, spać, spać. Dużo spałam ale dziecko też dużo teraz śpi. Może to jest jakoś powiązane?;)

   Usuń
  3. Nie ma naukowych badań na ten temat, można się tylko domyślać ��

   Usuń

Prześlij komentarz