Dieta a płodność kobietCześć, ze względu na to,że coraz więcej jest osób z nadwagą stwierdziłam,że napiszę jak ona wpływa na płodność. Sporo jemy niezdrowych przekąsek, gdyż jesteśmy zabiegane i nie mamy czasu, albo nie chcę się nam gotować .Hmm no ale czym to skutkuje...?

Badania ostatnich lat dowodzą, że prawidłowe żywienie może mieć duży wpływ na płodność,zarówno kobiet jak i mężczyzn. Analiza danych w którym przez 8 lat obserwowano 17544 kobiet w wieku 25-42 lat,które próbowały zajśc w ciążę wykazała,że duży wpływ na zmniejszenie ryzyka niepłodności spowodowanej zaburzeniami owulacji może mieć sposób odżywiania. Bardzo ważne jest spożywanie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, jednocześnie unikając izomerów trans kwasów tłuszczowych czyli ogólnie mowiąc ciasteczka, batoniki, fast-food, frytki, zupy w proszku itp.

Tłuszcze

Zastąpienie 2% energii pochodzącej z kwasów tłuszczwych jednonienasyconych energią pochodzącą z no wiecie z batonów, ciastek i chipsów wiąże się z ponad dwukrotnie większym ryzykiem niepłodności. Badania wykazały również ,że spożywanie odpowiednich kwasow tłuszczowych może skuteczna w zapobiagniu endometrioze,która również może być przyczyną niepłodności.

Białko

Kolejną cechą, mającą wpływ na płodnośc to rodzaj spożywanego białka. Wykazano, że
zamiana 5% energii pochodzącej z białka zwierzęcego na energię z białka roślinnego wiązało się z 50% obniżeniem ryzyka niepłodności spowodowanej zaburzeniami
owulacji. Białko roślinne zawiera duże ilości argininy, aminokwasu, który poprawia przepływ krwi przez narząd rodny, a to sprzyja dojrzewaniu oocytów ( komórki jajowe) oraz implantacji, czyli zagnieżdżanie się zarodka.

Witaminy

Korzystny wpływ na płodność ma też regularne stosowanie preparatów wielowitaminowych , a zwłaszcza suplementów kwasu foliowego i żelaza. Kobiety,które stosują złożone sulementy diety mają ryzyko niepłodności spowodowanej zaburzeniami owulacji o około 2/3 mniejsze, niż te kobiety,które ich nie stosują.

Masa ciała

Innym czynnikiem mającym wpływ na płodność jest masa ciała kobiety. Niedożywienie i nadmierna szczupłość często wiążą się z zaburzeniami płodności. Ryzyko niepłodności spowodowanej zaburzeniami owulacji u kobiet bardzo szczupłych  jest o 38% wyższe niż
u kobiet z prawidłową masą ciała, natomiast ryzyko niepłodności spowodowanej innymi przyczynami jest o 47% wyższe.
Jednak gorszym problemem jest nadwaga,bądź otyłość. Kobiety z nadwagą mają o 32% większe ryzyko niepłodności spowodowanej zaburzeniami owulacji niż kobiety
o prawidłowej masie ciała. Kobiety otyłe mają to ryzyko ponad dwukrotnie wyższe niż szczupłe osoby.

Ale bez paniki, osobiście znam kobiety z nadwagą, bądź otyłe kobiety, które spokojnie urodziły nie jedno dziecko. Przedstawiłam tylko czynniki ryzyka. Ogólnie mowiąc przestrzeganie zasad dobrze zbilansowanej diety, ktora dostarcza niezbędne składniki odżywcze i oparta jes na produkatch roślinnych ma ważne znaczenie w zapobieganiu zaburzeniom płodności. Jedzmy z głową!


Komentarze

 1. Interesuję się od jakiegoś czasu organizmem a dokładnie tym, czego może w nim brakować i suplementacją. Nie tylko żer względu na zajście w ciążę. Polecam poczytaj sobie o D3, Magnezie, B12 i Q10. Dr Einzmann. Polecam. Jest na ten temat również sporo rozmów z tym człowiek na Youtube :)
  Pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten wpis powinny zobaczyć wszystkie kobiety starające się od dłuższego czasu zajść w ciążę. W dzisiejszych czasach przecież tak wiele z nich ma z tym problem. Nie sądziłam, że jedzenie ma aż tak duży wpływ na to...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy blog - z chęcią dołączam do obserwatorów :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz