Metody antykoncepcji


Cześć, tym razem będzie nieco inny post, nie do końca o profilaktyce, choć  akurat używanie prezerwatyw to profilaktyka. Chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 


Prezerwatywy

Są to elastryczne osłony zazwyczaj są wykonane z lateksu, poliuretanu lub żywicy syntetycznej.Prezerwatywy poliuretanowe, w przeciwieństwie do lateksowych nie posiadają zapachu i są cieńsze , oprócz tego nie uczulają i są odporne na działanie środków chemicznych. W literaturze można spotkać informacje o skuteczności prezerwatyw od 60% do 99%. Dlaczego jest taka różnica?
Chodzi o to ,że trzeba umieć korzystać z prezerwatywy. Przedewszystkim należy ją zakladać przed stosunkiem, a nie w trakcie, do tego prezerwatywa jest JEDNORAZOWA. Czasami się zdarza,że niektóre osobniki potrafią umyć prezerwatywę pod bierzącą wodę , a następnie znowu z niej korzystać. 

Środki plemnikobójcze

Polega to na tym, nasączoną gąbkę środkiem plemnikobójczym zakłada się  w okolicę szyjki macicy. Taką gąbkę można pozostawić w środku na ok. 24 godziny. Są różnego rodzaju środki plemnikobójcze: globulki, żele, pianki, kremy. Środki też można stosować beż użycia gąbki , preparat taki zakłada się 20-30 minut przed stosunkiem i pozostaje się w pozycji leżącej. 

Metody mechaniczne

Metoda ta uniemożliwia przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy.
Krążek, pessarium - jest to metalowy pierścień, na którym jest rozpięta gumowa lub kauczukowa błona, taki pessarium zakłada się na szyjkę macicy. Skuteczność tej metody poprawia środek plemnikobójczy. 
Kapturek naszyjkowy - zakłada się go bezpośrednio na szyjkę macicy i zostawia  na 8 godzin.  Metody te są  mało popularne...

Antykoncepcja hormonalna


Antykoncepcja dwuskładnikowa ( zawiera estrogeny i progesteron) -  przyjmowanie takich tabletek zaczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego i po 21 dniu następuje przerwa na 7 dni. Występuję wtedy krwawienie z odstawienia. Skuteczność antykoncepcji jest uzależnione od regularności stosowania.
Antykoncepcja jednoskladnikowa( zawiera progesteron) - polega na ciągłym podawaniu tabletek, bez przerwy, tej samej dawki progesteronu. Jest to dobra metoda dla kobiet podczas laktacji  stosowana od 6 tygodnia. Niewygodne może być brak miesiączek. 

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładki takie mechanicznie drażnią macicę i wytwarzają jony miedzi, które upośledzają ruch plemników. Głównym mechanizmem jest zapobieganie zapłodnieniu , a nie zagnieżdżaniu zarodka tak jak kiedyś uważano. Jest to metoda dla kobiet niemogących stosować antykoncepcji hormonalnej.

Metoda naturalna

Metoda termiczna - w tej metodzie przedewszystki należy wiedzieć kiedy występuje owulacja, a do tego mierzyć podstawową temepraturę ciała.
Progesteron podnosi temperaturę ciała o ok 02-06 stopni i utrzymuje do około 1 dnia przed miesiączką. Metoda ta polega na wspołżyciu  od 4 dnia po stwierdzeniu podwyższenia temperatury ciała aż do krwawienia miesiączkowego.

No i oczywiście najlepszą formą antykoncepcji jest po prostu nie współżycie Hmmm....także wybór należy do Was ☺

Komentarze

Prześlij komentarz