Mammografia a USG piersi- kiedy wykonać?


 Poprzedni post był o samobadaniu piersi . Dzisiaj napiszę o usg i mammografii, na czym polegają te badania i jak wyglądają.


 USG piersi

Jest to badanie, które jest wykonywane za pomocą fal ultradźwiękowych.  Fale te wnikaja do naszego organizmu, a następnie są odbijane od narządów wewnętrznych, przez co na monitorze możemy zobaczyć obraz.
Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.  Szczególnie zalecane jest kobietom młodym o gęstej budowie piersi ( przewaga tkanki gruczołowej nad tkanką tłuszczową ).  Do badania nie  ma żadnych przeciwwskazań.


Kiedy wykonać?

W ramach profilaktyki u kobiet po 30 roku życia badanie powinno być wykonywane raz w roku . U pacjentek miesiączkujących USG  piersi należy wykonać między 5 a 10 dniem cyklu .


Jak to wygląda?

Należy rozebrać się od pasa w górę, a następnie położyć się na leżance z rękami za głowę. Piersi smaruje sie specjalnym żelem , ktory umozliwia przewodzenie sygnałów ultradźwiękowych po czym głowice aparatu dokładnie przesuwa się po biuście oraz dołach pachowych , sprawdzając czy w tych miejscach nie ma powiększonych węzłów chłonnych .


Mammografia

Jest to badanie piersi, które polega na prześwietleniu piersi promieniami RTG inaczej mówiąc rentgen. Zaletą mammografii jest możliwość różnicowania zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych. Dzięki mammografii można wykryć zmiany o średnicy mniejszej niż pół centymetra.


Kiedy wykonać?


Badanie mammograficzne należy do badań przesiewowych zalecany w Populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi dla kobiet w wieku 50 -6o lat w interwały czasowym co 2 lata.
Nie ma żadnych wymagań co do przygotowania, jeżeli kobieta jest miesiączkująca powinna mieć wykonane badanie między 5 a 10 dniem cyklu, z kolei u kobiet po menopauzie dzień nie ma znaczenia.


Jak to wygląda?

Badanie mammograficzne zawsze dotyczy obu gruczołów piersiowych.
Najpierw jest oceniana jedna pierś wraz z dołem pachowym,  a następnie druga.
Należy pierś położyć na łyżkę aparatu i zostanie ona spłaszczona przez drugą łyżkę.
Mammografia jest mniej przyjemna niż USG z powodu odczuwanego dyskomfortu przy ściskaniu piersi przez urządzenie.

Tak więc zachęcam Was do regularnego badania piersi .

Cycki są fajne dbajmy o nie!

Komentarze