Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Wczoraj 15.10.2017 roku odbył się Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

 Celem akcji jest  informowanie o wykrywaniu i leczeniu choroby, a także  i czynnikach , które zwiększają  ryzyko zachorowania. Symbolem zmagań z rakiem piersi  jest różowa wstążeczka, a noszenie jej  to oznaka solidarności z kobietami, które na niego cierpią.Niestety...rak piersi stanowi aż 25 % wszystkich diagnozowanych przypadków raka u kobiet.

 W Polsce – co roku 16 500 zachorowań. Umiera 5 tysięcy kobiet. Statystyki są nieubłagalne – co 16 Polka zachoruje na tę chorobę.


Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ma  przypominać, że skuteczne zwalczanie choroby polega przede wszystkim na regularnej kontroli i wczesnej diagnozie
Dlaczego wciąż nie mamy świadomości,że Nasze zdrowie zalezy tylko od Nas!

Czego się boimy?

Dlaczego tak mało z nas wykonuje samobadanie piersi?
Według naukowców jedna na trzy kobiety nie bada piersi ze strachu, że coś znajdzie. Boimy sie,że jest już za późno.
Tak więc nic się nie bój i po prostu badaj swoje piersi !
KAŻDA kobieta wraz z ukończonym 20 rokiem życia powinna zacząć samodzielnie badać  piersi.  Takie Badanie neleży wykonywać raz w miesiącu między 5-10 dniem cyklu, z kolei w okresie pomenopauzalnym należy badać zawsze tego samego dnia miesiąca.

ETAPY SAMOBADANIA PIERSI

I. Należy w pozycji siedzącej lub stojącej obejrzeć swoje piersi, unieść ręcę do góry, upuszczając w dół oprzeć na biodra. Obserwujemy wygląd zewnętrzny piersi, brodawek oraz okolice dołów pachowych.
II. Badanie brodawki sutkowej, nalezy uchwycić brodawkę dwoma palcami (kciukiem i palcem wskazującym) i delikatnie ucisnąć Sprawdzamy czy nie wycieka jakakolwiek wydzielina.
III. Badanie gruczołów piersiowych. Dwoma palcami (wskazujący i srodkowy)  zaczynając od brodawki zataczaj kółka  i promieniście przesuwaj dłoń do zewnątrz gruczołu. Należy wykonywać takie badanie ręką przeciwległą do badanego gruczołu. Czyli lewą ręką badamy prawą pierś , a rekę prawą unosimy i opieramy za głowę. Więc analogicznie drugi gruczoł.
IV. Badanie dołu pachowego. Używając tych samych palców i trzymając kończynę górną w odwiedzeniu za głowę, uciskamy okolicę dołu pachowego . Tym sposobem oceniamy węzły chłonne. 
Widzisz , to takie proste a możesz uratować swoje życie.

Komentarze